Proč si vzít hypotéku na byt?

Pokud bydlíte v nájemním bytě, pravděpodobně řešíte otázku, zda by nebylo lepší přestěhovat se do vlastního. A to i za tu cenu, že byste si na vlastní byt museli vzít hypoteční úvěr. Podívejme se, jaké výhody vlastnění bytu přináší.

Peníze investujete do vlastního bydlení

Často se říká, že nájem můžete platit celý život, ale byt váš stejně nikdy nebude. A je tomu tak. Oproti tomu splácíte-li hypotéku na byt, je byt váš hned od počátku. Jen na něm vázne břímě zástavního práva. To však po 20 či 30 letech, na tuto dobu jsou hypotéky sjednávány nejčastěji, s úspěšným splacením hypotéky zmizí. Vlastník nemovitosti, bytu nevyjímaje, však musí počítat s tím, že všechny nutné náklady na údržbu bytu jdou na jeho účet. V případě nájmu je toto zpravidla věcí pronajímatele. Ti však mnohdy nejsou příliš ochotní a do svých bytů mnoho neinvestují. Nájemce má pak tři možnosti. Nekomfort tiše trpět, zrekonstruovat byt z vlastních prostředků nebo se odstěhovat. Jistě uznáte, že nejlepší je nejspíše řešení poslední. Komu by se chtělo bydlet ve starém, neudržovaném bytě, anebo naopak opravovat cizí byt na vlastní náklady.

Hypotéka na byt vs. nájem

Platíte-li nájem, zkuste si schválně spočítat, na kolik by vás vyšla hypotéka na srovnatelný byt. Pravděpodobně zjistíte, že výše splátek určovaných výší hypotéky a délkou splácení se velmi blíží k výši vašeho nájemného. V řadě případů pak mohou být měsíční splátky hypotéky dokonce nižší než měsíční nájemné. Přidá-li se k tomu pronajímatel neochotný do bytu investovat, není již pomalu o čem přemýšlet. Při svých propočtech však myslete na to, že ve vlastním bytě budete hradit všechny náklady na opravy či rekonstrukce vy. Po splátce hypotéky na byt by vám tedy měla zůstávat rezerva, kterou si na tyto náklady vyčleníte.