Hypotéky pro mladé – Co vám banky mohou nabídnout?

Významnou skupinou žadatelů o hypoteční úvěr jsou mladí lidé. Kdy je ten správný čas o hypotéce uvažovat a co od bank očekávat? To a mnohem více rozebereme v následujícím článku, který bude věnován hypotečním úvěrům pro mladé.

Výhody a nevýhody hypoték pro mladé

Začněme pozitivně, tedy výhodami, které se pojí s hypotečními úvěry pro mladé. Nespornou výhodou je samozřejmě nízký věk žadatelů, který jim umožňuje vzít si hypoteční úvěr třeba na 30 let a banka s tím nebude mít žádný problém. Při takové délce splácení lze pak dosáhnout i na nižší splátku hypotéky, než je nájem ve srovnatelné nemovitosti. Další výhodou je pak potenciál kariérního růstu a s ním spojený růst příjmů, což pro banku znamená nižší riziko, a tedy i nižší úrokovou sazbu.

Na druhou stranu relativně nižší příjem, který je žadatel schopen doložit, znamená, že banka může takovému žadateli poskytnout nižší hypoteční úvěr. Tuto nevýhodu ještě dále prohloubí oznámené omezení hypotečních úvěrů ze strany České národní banky. Pro řadu mladých žadatelů o hypoteční úvěr je také částečně limitující fakt, že jejich pracovní smlouva je uzavřena na dobu určitou. To sice u většiny bank už dnes není diskvalifikující skutečnost, nicméně do rizikovosti klienta, a tedy i do úrokové sazby, kterou mu může banka nabídnout, se tato skutečnost více či méně promítne.

V jaké věku si vzít hypotéku?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, neboť ptát se na konkrétní věk nemá smysl. Daleko důležitější jsou okolnosti, ve kterých se konkrétní mladý člověk či mladý pár uvažující o hypotéce nachází. Chystáte-li se hodně cestovat, užívat mládí a necítíte ještě potřebu někde zakotvit a založit rodinu, patrně pro vás bude důležitější flexibilita, kterou vám nabídne nájemní bydlení. Pokud však máte stabilní zaměstnání a plánujete založit rodinu, mohlo by pro vás být bydlení ve vlastním výhodnější. Dalšími nepominutelnými faktory jsou pak například situace na finančním a realitním trhu, vidina kariérního růstu a také velikost úspor. Vyplatí se rovněž prověřit situaci na realitním trhu a na trhu s hypotékami.

Další možnosti financování bydlení pro mladé

Vedle financování bydlení prostřednictvím hypotéky v letošním červnu přibyla mladým rodinám možnost žádat stát, respektive Státní fond rozvoje bydlení o zvláštní úvěr na bydlení. Tento úvěr je určen pro mladé do 36 let pečující o dítě do 15 let. Na pořízení bytu lze prostřednictvím tohoto fondu čerpat úvěr až do výše 1,2 mil Kč, na koupi či výstavbu rodinného domu pak až 2 mil. Kč. Detailní informace o tomto programu lze nalézt přímo na stránkách Státního fondu rozvoje bydlení.