Klady a zápory 100procentních hypoték

Nemáte-li žádné úspory, ale i přesto byste si rádi pořídili vlastní bydlení, patrně jste se již seznámili s existencí takzvaných 100% hypoték. Pojďme si tento typ hypotéky ve stručnosti představit a zmiňme při tom jeho hlavní klady a zápory.

Stručně o 100% hypotékách

Ačkoliv je pravděpodobně všem jasné, čím se tento typ hypotéky vyznačuje, pro pořádek si to uveďme. Jde tedy o hypotéku s LTV 100. Hodnota nemovitosti tedy zcela odpovídá výši hypotečního úvěru. Takovýto úvěr je pro banku logicky rizikovější, což se samozřejmě projeví v úrokové sazbě hypotéky. Po finanční krizi minulých let jsou navíc banky o poznání opatrnější, a tak 100% hypotéku neposkytnou jen tak někomu. Nejčastěji si tyto hypotéky berou lidé, kteří nemají úspory, které by alespoň částečně pokryly výdaje na koupi či stavbu nemovitosti.

Klady stoprocentní hypotéky

Začněme optimisticky kladnými stránkami stoprocentních hypotečních úvěrů. Tak především rozšiřují okruh osob, které si mohou hypotéku vzít. Řada rodin má rozpočty poměrně napnuté, a při placení nájmu se jim tak nedaří uspořit dostatečně velké částky, které by byly pro financování bydlení zajímavé.

Zápory 100% hypoték

Jak jsme si uvedli už v charakteristice těchto hypoték, přináší vyšší riziko 100procentních hypoték také vyšší úroky. Dlužník si tedy musí za takovou hypotéku připlatit, přičemž většinou nejde o úplně malé částky. Z toho důvodu se vyplatí zvážit, zda by nebylo lepší s vlastním bydlením počkat a raději si naspořit nějakou zajímavější částku a tou pak snížit LTV hypotéky. Na druhou stranu je však třeba vzít v potaz, že mezitím budete pravděpodobně muset platit nájem ve vašem současném bytě. Obě varianty je proto šikovné dobře propočítat.

A na závěr poučení pro ty, kteří se zatím do vlastního bydlení nechystají, ale v budoucnu s ním počítají. Spořte si, neboť 100% hypotéka není zrovna tím nejlepším řešením financování vlastního bydlení.