TOPlist

Refinancování hypotéky – co to je a je na něj zrovna ten správný čas?

 

Cílem každého dlužníka by samozřejmě měly být co možná nejnižší náklady na jeho dluh. Hypoteční dlužník není v tomto případě výjimkou. Podívejme se tedy, jaké možnosti mu v tomto případě poskytuje tzv. refinancování hypotéky.

Co si pod refinancováním hypoték vlastně představit?

Dříve než se pustíme do líčení toho, kdy a komu se refinancování vyplatí, musíme se nejprve podívat, oč vlastně jde. Na začátku je hypoteční úvěr a dlužník, kterému se zdá, že by mohl splácet a ve výsledku i splatit výrazně méně. Hledá tedy způsoby, jak na to. Vyhlédne si tedy v jiné bance hypotéku, která refinancování staré hypotéky umožňuje a zároveň poskytuje lepší podmínky splácení, především nižší úrokovou míru při zachování doby splatnosti. Nová banka, se kterou novou hypotéku uzavře, pak předčasně splatí jeho stávající hypotéku a poskytne mu novou s lepšími podmínkami. Dlužník tak začíná splácet jiné bance, ovšem za výhodnějších podmínek.

Kdy se pustit do refinancování?

Ne vždy se však refinancování hypotéky vyplatí. V drtivé většině případů je refinancování hypotečního úvěru nevýhodné před doběhnutím doby fixace hypotéky. Náklady na splacení starého úvěru jsou totiž zpravidla příliš vysoké a převýší výhody nové hypotéky. I když doběhla doba fixace, je nutné vážit, zda se refinancování skutečně vyplatí. Zpravidla s ním totiž souvisí řada nákladů. Tak například je třeba určitě počítat s tisícikorunovým poplatkem na katastrálním úřadě za změnu v zástavním právu k nemovitosti. Stejně tak si řada bank účtuje poplatek za vyřízení hypotéky. V neposlední řadě je třeba ověřit, zda není nižší úrok vykoupen například poplatkem za vedení úvěru.

Refinancování je rovněž nutné řešit s předstihem. Souvisí s ním totiž mnoho kroků, které byste s blížícím se koncem fixace nemuseli stihnout. O refinancování se tedy začněte zajímat minimálně měsíc před koncem fixace stávající hypotéky. Jinak by se dost dobře mohlo stát, že tuto možnost lidově řečeno prošvihnete.

email

Nedaří se vám proniknout do světa hypoték? Nechte si hypotéku vybrat od odborníků - klikněte ZDE!

Našli jste v článku nové či zajímavé informace? Podělte se o ně s vašimi přáteli na Facebooku a dalších sociálních sítích.