Co si představit pod produktem nazvaným australská hypotéka?

Čím se liší australská hypotéka od běžných hypotečních úvěrů a na co si dát při jejím sjednávání pozor? To prozradí následující článek, který se bude věnovat právě tomuto finančnímu produktu.

Australská hypotéka a výpočet její úrokové sazby

Hypoteční úvěr typu australská hypotéka se nijak zvlášť neliší od běžných hypoték. Rovněž jde zpravidla o účelovou hypotéku (opakem je tzv. neúčelová neboli americká hypotéka). Žádný rozdíl se nekoná ani v rámci zajištění zástavním právem. Charakteristický je však pro australské hypotéky způsob vypočtu úrokové sazby. Ten je totiž opačný než je tomu běžné. U australských hypoték totiž platí, že čím vyšší částku máte připravenou k čerpání, tím nižší dostanete úrokovou sazbu. Jedná se o tzv. degresivní výpočet úrokové sazby. To může být obzvláště výhodné, máte-li propočítáno, že si můžete půjčit relativně vysokou částku.

Pochází australská hypotéka z Austrálie?

Označení australská dostal tento typ hypotečního úvěru, neboť jej vymysleli Australané, řeknete si. Bohužel se pletete. Pojmenování toho typu úvěru vymysleli v Hypoteční bance. Výpočet úrokové sazby je totiž obrácený, tedy vzhůru nohama. Podobně jako se nám jeví obyvatelé Austrálie.

Nenechte se nalákat na slevu

Pokud jste v situaci, kdy máte v plánu vzít si úvěr na vyšší částku, neboť máte propočítané, že ho ufinancujete, může být pro vás australská hypotéka a její degresivní výpočet úrokové sazby výhodná. Jenže pokud si kvůli tomuto typu hypotéky půjčíte více, jen proto abyste dosáhli na zajímavější úrokovou sazbu, vězte, že se můžete snadno dostat do potíží. Vyšší jistina úvěru způsobí nejen to, že ve finále zaplatíte vyšší úrok, ale rovněž jednotlivé splátky budou zpravidla vyšší. Snadno se tak může stát, že kvůli drobné slevě nezvládnete financovat váš hypoteční úvěr.