Jaké jsou podmínky hypotéky na družstevní byt?

Řada lidí si vyhlédne byt v družstevním vlastnictví a následně řeší problémy s jeho financováním. Banka jim totiž na tento typ bydlení nechce půjčit. Proč tomu tak je a jak vzniklou situaci řešit a úspěšně vyřešit, prozradí následující článek.

Koupě nekoupě družstevního bytu

Pro to, abyste si mohli vzít hypoteční úvěr, musíte dát bance do zástavy nemovitost. A to je právě kámen úrazu bytů v družstevním vlastnictví. Jejich vlastníkem totiž není družstevník, tedy člen družstva, nýbrž družstvo jakožto samostatná právnická osoba. Družstevník vlastní pouze podíl ve družstvu, se kterým jsou spojena práva a povinnosti družstevníka, především právo užívat konkrétní byt. Tento podíl lze sice zastavit, ale rozhodně nejde o nemovitost. Jednou ze zákonných podmínek hypotečního úvěru je přitom existence zástavního práva na nemovitosti, nejčastěji na nemovitosti dlužníka.

Jak tedy vzniklou situaci řešit?

Nechcete-li se poohlížet po jiném bytě, nabízí se vám hned několik možností. A to by v tom byl čert, aby alespoň jedna z nich nevyšla.

  • V prvé řadě je možné jít cestou takzvaného předhypotečního úvěru. V čem tento úvěr spočívá? Jedná se vlastně o úvěr, jak jeho název naznačuje, který předchází ten hypoteční. Zpravidla má dobu trvání jeden rok, během kterého dlužník zajistí, že nabyde předmětný byt do osobního vlastnictví. Souhlas bytového družstva s tímto převodem je samozřejmě nutné doložit před uzavřením tohoto úvěru.
  • Druhou možností je pak zastavení jiné nemovitosti, než na kterou si budete půjčovat. Máte-li tedy jinou nemovitost, jejíž hodnota je dostačující, máte vlastně z velké části vyhráno. Zástavní právo banky se zkrátka připíše k této nemovitosti. Nemáte-li však k zastavení vlastní nemovitost, budete se muset poohlédnout mezi příbuznými. Vězte však, že jejich ochota nebude příliš velká, neboť závazek, o který je prosíte, je skutečně obrovský.
  • Pravděpodobně poslední možností je financování skrze jiný typ úvěru. Jako prvním nám na mysl logicky vytane úvěr ze stavebního spoření. Pro ten je však důležité, zda jste si v posledních letech poctivě spořili.

Pokud máte tedy vyhlédnutý družstevní byt a chcete jeho „koupi“ řešit úvěrem, máte hned několik možností, jak tuto lehce prekérní situaci vyřešit. Řada bank je navíc v tomto směru ochotná a s případným převodem bytu do osobního vlastnictví a dalšími náležitostmi nutnými pro uzavření hypotéky na dříve družstevní byt vám poradí. Je totiž také v jejich zájmu, abyste mohli hypoteční úvěr uzavřít.