Kde je dno úrokových sazeb hypoték, aneb je vhodný čas na hypotéku?

Situace na finančních trzích dělá starosti centrálním bankéřům, překvapuje finanční analytiky, ale těší zájemce o úvěry všeho druhu, zvláště však o ty hypoteční. Právě jejich úrokové sazby dosáhly momentálně nového minima.

Otázka tak zní jasně: Budou sazby dále klesat, anebo se brzy odrazí ode dna, a tedy je ten nejlepší čas uzavřít hypoteční úvěr s fixací úrokové sazby rovnou na několik let?

Prognóza vývoje úrokových sazeb hypoték

Kdybyste se na jaře zeptali finančních analytiků, jestli půjdou úrokové sazby hypoték dolů, většinou byste se setkali s negativní odpovědí. Dejme tomu, že mohou trochu klesnout vlivem konkurenčního boje mezi bankami, ale očekáváme spíše mírný růst. Taková prohlášení jsme mohli slýchat. A ono je tomu úplně obráceně. Tedy ne úplně. Konkurenční boj skutečně přispěl k nižším úrokovým sazbám, jenže se k tomu přidal i vývoj na mezibankovním trhu, kde sazby rovněž klesaly. Výsledkem jsou tak sazby, které se pohybují kolem 2 %! Před pár lety takřka nemyslitelné číslo. Jak se tedy budou sazby dále vyvíjet, těžko odhadovat. Propadat se do nekonečna samozřejmě nemohou, ale na druhou stranu si vezměme za příklad základní úrokové sazby centrálních bank. U nich se považovalo za minimum nulová úroková sazby a nyní vidíme i záporné úrokové sazby. Finanční trh by nás tedy mohl i v tomto případě překvapit.

Uzavření hypotéky však přeci jen zvažte

Současné levné hypotéky však nejsou jedinými důvodem, proč se o bydlení ve vlastním zajímat. Situace je totiž zajímavá i na realitním trhu. Ceny některých nemovitostí (menší byty ve větších městech) šly sice mírně nahoru, obecně však zůstávají poměrně nízko. Kombinace obojího tak dělá ze současnosti celkem vhodným okamžikem pro investici do vlastní nemovitosti. Pokud tedy chcete dát sbohem vašemu pronajímateli a vzít si hypotéku na byt, patrně byste jen těžko hledali vhodnější okamžik.

Na jak dlouho hypotéku zafixovat?

Nejspíše se shodneme, že pokud by úrokové sazby měly růst, rostly by velmi opatrně. Proto je rozumné uvažovat spíše o kratší fixaci. Platí totiž, že čím delší fixace, tím více si za ni připlatíte. Stejně tak by dlouhá fixace nebyla výhodná v situaci, kdy by úrokové sazby dále klesaly. Ač se to před pár lety zdálo nemožné, mohly by sazby klidně ještě o pár desetin procentního bodu klesnout.

A co vy? Myslíte, že úrokové sazby hypoték mohou klesnout až k 1 %?! Podělte se s námi o váš názor v komentářích.