Hypotéka na dům – cesta za vysněným bydlením

Také toužíte po domku s velkou zahradou, na které prosedíte dlouhá a klidná odpoledne? Máte dostatečné příjmy, takže si svůj sen můžete díky hypotéce splnit? Než však uzavřete hypotéku na rodinný dům, čtěte následující řádky.

Rodinný dům to nejsou jenom radosti

Při sjednávání hypotéky na vysněný domek je řada lidí doslova zasněných. Bohužel. Vidí se v houpací síti na zahradě. Kolem si hrají děti, které nemusejí vyrůstat ve stísněném paneláku. Sousedi jsou v porovnání s bytem dostatečně daleko, a tak je nic neruší. Omyl. Řekněme si to na rovinu. S rodinným domkem je spousta práce, a to i v případě, že jde o novostavbu. Tráva se sama neposeká, okapy se samy nevyčistí a velký dům se sám neuklidí. Na to rozhodně nezapomínejte.

Neplatíte jen hypotéku na domek

Splácení hypotečního úvěru na rodinný dům nebývá snadná záležitost. Výše hypotéky dosahuje vždy několika milionů, a proto je nutné mít dostatečné příjmy. Jenže splácení hypotéky není jediným výdajem, který vám bydlení ve vlastním domku přinese. Zvláště u starších domů počítejte s náklady na různé rekonstrukce, které tak jako tak po čase přijdou. V mnoha případech jdou opravy do statisíců. Třeba v případě rekonstrukce střechy či opravy fasády. Výměna starého kotle jde pak do vyšších desetitisíců. A takto bychom mohli pokračovat. Na tyto velké výdaje je šikovné spořit, neboť obtěžkání hypotékou jen tak další půjčku na bydlení nezískáte, případně si na úrocích slušně připlatíte.

Stejně tak je potřeba mít na paměti, že ani vytápění samostatně stojící stavby není levnou záležitostí. Rodina obývající rodinný dům či vilu tak vydá mnohonásobně více peněz za energie než rodina, která se rozhodla pro bydlení v bytě.

Nemalé mohou být i náklady na dojíždění za práci, bydlíte-li v domku za městem. Pokud si raději pořídíte domek přímo ve městě, počítejte zas, že se při jeho pořizování pořádně plácnete přes kapsu. Ceny takových nemovitostí jsou zvláště ve velkých městech astronomické.

Závěrem k hypotékám na dům

Pokud jsme vás od pořízení rodinného domku neodradili, patrně jste si svojí volbou jistí. Rozhodnete-li se tedy bydlení v domě financovat hypotékou, nezapomínejte na všechna doporučení, která jsme probrali v souvislosti s uzavíráním hypotečních úvěrů.