Hypotéka = rozumné zadlužení. Skutečně?

Váháte, zda si hypotéku pořídit nebo ne? Pokud ano, přinášíme vám zde několik faktů, které vám třeba ve vašem rozhodování pomohou.

Investice do vlastního

Pokud žijete v nájemním bytě, jistě víte, jaký je to pocit bydlet v prostoru, který není a pravděpodobně nikdy nebude váš. Povinnost platit nájem, který se navíc může v podstatě kdykoli zvýšit, jistě není příjemnou záležitostí. Každá oprava, rekonstrukce či vylepšení je, pokud musíte k investici nutit vlastníka objektu, během na dlouhou trať. Pokud se do projektu pustíte sami, zhodnocujete zas cizí majetek. Východiskem této situace se pak právě jeví čerpání hypotečního úvěru. Začínáte totiž investovat do vlastního, z čehož plyne mnoho výhod. Po 20 až 30 letech vám odpadne hrazení dluhu a nemovitost je vaše. Během stáří tak z nízkého důchodu nemusíte platit drahý nájem, zanecháte něco pro své potomky a v případě nouze máte co prodat.

Rozumná výše hypotéky

Velmi důležité je zhodnotit svoji finanční situaci a podle toho vybírat hypotéku, ale také nemovitost. S ohledem na své možnosti je tak nutné volit tak, abyste minimalizovali rizika. Mnoho lidí si bere hypotéky, které jen těžko splácí a nastane-li situace, kdy jim vypadne jejich příjem, vysněné bydlení se rozplývá před očima. Slevit z přehnaných nároků pak často znamená mít do budoucna výrazně klidnější život nejen po finanční stránce. Proto dobře zhodnoťte, jak vysokou hypotéku si chcete vzít, jaké měsíční splátky bude představovat a zda vám třeba zbude prostor na úspory, ze kterých můžete následně hradit neočekávané náklady.

Ten správný čas

Zásadním faktorem ovlivňující rozhodování o hypotéce je také čas. Pro mladé lidi, kteří se ještě nechtějí usadit a jejichž potřeby se mohou měnit, je hypotéka doslova nevhodným svazujícím řešením. V takovéto situaci je rozhodně lepší dát přednost pružnějšímu nájmu. Ovšem cítíte-li, že máte o své budoucnosti jasno, máte stabilní zaměstnání a chcete si již pořídit vlastní bydlení, je ten správný čas začít o hypotečním úvěru reálně uvažovat.