Jaký je význam zkratky LTV?

Jednou z nejfrekventovanějších zkratek na poli hypoték je právě LTV. Co tato zkratka vyjadřuje a proč je tak důležité se o ni zajímat? To si prozradíme v následujícím článku.

Loan to value – LTV – výše hypotéky ku hodnotě nemovitost

Zkratka LTV je v případě hypoték jen o málo méně frekventovanější než zkratka RPSN. Význam obou je však naprosto zásadní. LTV totiž představuje poměr mezi zapůjčenými prostředky v rámci hypotečního úvěru a zástavní hodnotou dané nemovitosti. Právě tento poměr velmi zásadním způsobem ovlivňuje výši úrokové sazby hypotéky a tím i roční procentní sazbu nákladů. Za písmeny LTV pak většinou následuje číslo. Právě ono je vyjádřením onoho poměru v procentech. Pokud si tedy vezmete hypotéku na dům v hodnotě 2,5 milionu a nemáte nic nespořeno, bude výše hypotéky rovněž 2,5 milionu, bude vypadat vaše takto: LTV 100.

Proč si nebrat hypotéku s LTV 100 a snažit se její výši všemožně snížit?

Výše uvedený příklad, je asi tou nejhorší hypotékou, kterou si můžete vzít. Taková hypotéka je totiž pro banku z hlediska možné ztráty nejrizikovější a na úrokové sazbě to bude znát. Vaší snahou by měla být co možná největší minimalizace LTV. Toho lze dosáhnout především spořením. Pokud se vám podaří naspořit, alespoň část prostředků, jenom dobře pro vás. Hypoteční úvěr vám to totiž výrazně zlevní.

Limitní výše LTV je v mnoha zemích regulovaná

Například ve Spojených státech je po hypoteční krizi stanovena limitní výše LTV na hodnotě LTV 80. Od této výše je nutné pojištění nemovitosti a zpravidla i dlužníka. U nás však LTV takto zastropeno není. Banky tak poskytují i hypotéky ve výši 100% k hodnotě nemovitosti. Je však pravdou, že jsou v tomto ohledu opatrnější než v předkrizových letech. Není však nezajímavé, že ve Velké Británii se v době, kdy byly hypoteční úvěry ještě v plenkách, dala sjednat i hypotéka s LTV 125!