Kdo může být žadatelem o hypoteční úvěr?

Jaká jsou pravidla pro poskytování hypoték z hlediska profilu žadatele? Je omezen minimální či maximální věk žadatele o hypotéku? Prozradí následující řádky.

Jaké je to s občanstvím? Může dostat hypotéku cizinec?

S rostoucí mobilitou občanů z různých koutů světa roste otázka, zda i oni mohou žádat tuzemské banky o hypoteční úvěry. Odpověď je prostá. Nic jim v tom nebrání. Na druhou stranu banky tento faktor považují za rizikový a cizincům poskytují hypotéky velmi neochotně. Trvalý pobyt je drobnou výhodou, české státní občanství je pak obrovským krokem směrem ke kladně vyřízené hypotéce. Banky dále požadují, aby nemovitost, která se stane hypoteční zástavou, stála na území České republiky. Důvody jsou jasné. Případná realizace zástavní práva včetně prodeje zástavy v zahraničí by mohla být výrazně komplikovanější.

Nejsem na hypotéku moc mladý nebo starý?

Všechny banky omezují i možný věk žadatele. O hypotéku lze zpravidla žádat od 18 let věku, přičemž je otázkou, jak by banky přistupovaly k žadatelům mladším, kterým však byla soudem přiznána svéprávnost a kteří mají zároveň dostatečné příjmy. Věk žadatelů bývá omezen i shora. Možnosti splácení hypotéky v důchodovém věku totiž významně klesají. Banky tak chtějí, aby byl hypoteční úvěr splacen do 70 let. V tomto směru je tedy důležitá také doba, na kterou je hypotéka sjednávána.

Mám dostatečný příjem pro kladné vyřízení hypotéky?

Banky v tomto směru nezkoumají jen výši příjmů žadatele či spolužadatelů, ale také typ příjmů. Má-li například žadatel pracovní smlouvu na dobu určitou, významně to zvyšuje jeho rizikovost. Výši příjmu však nelze vytrhnout z kontextu výše hypotéky. Jinak se bude banka dívat na klienta, který žádá 1 mil. korun, a na totožného klienta, který žádá rovnou 5 mil. korun.

Dostanu hypotéku se zápisem v registru dlužníků?

Pozdní splácení či další půjčky samozřejmě zvyšují rizikovost klienta a tedy snižují ochotu takovému klientovi půjčit. Pokud už mu banka půjčí, na rizikové složce úrokové sazby se to určitě projeví. Proto je k dluhům nutné přistupovat zodpovědně i v případě, kdy ještě nežádáte o hypotéku.