TOPlist

Počítá se RPSN u hypotéky?

 

O tzv. roční procentní sazbě nákladů, zkráceně RPSN, se tvrdí, že jde o jeden z nejdůležitějších údajů, o který bychom se v případě sjednávání jakéhokoliv úvěru měli zajímat. Co si ale vlastně pod tímto procentním vyjádřením představit? A existuje vůbec povinností poskytovatelů hypotečních úvěrů tento údaj uvádět? Přesně to bude obsahem následujících řádků.

RPSN hypotéky – oč jde?

termínem RPSN se můžeme setkat napříč úvěrovým trhem. Nejfrekventovanější je tento pojem v oblasti spotřebitelských úvěrů. V krátkosti jde vlastně o procentní vyjádření toho, kolik ve vztahu k výši úvěru ročně zaplatíte na splátkách a dalších poplatcích. Na rozdíl od úrokové sazby, která se rovněž vyjadřuje v procentech, je v roční procentní sazbě nákladů zahrnuto výrazně více. Hlavně poplatky za vedení úvěru, poplatek za sjednání atp. Prostým zkoumáním RPSN lze tak poměrně přesně zjistit, o kolik dluh vlastně přeplatíme. Stejné je to u hypotečních úvěrů, klasických účelových půjček (třeba úvěrů na bydlení), spotřebitelských úvěrů i úvěrů sloužících k podnikání.

Musí poskytovatelé hypoték uvádět roční procentní sazbu nákladů?

Poskytovatelé mnohých úvěrů by RPSN raději vůbec neuváděli, protože z nich jasně vyplývá, jak nevýhodné jsou jejich půjčky. Nicméně u omezeného okruhu půjček, tzv. spotřebitelských úvěrů, musí tento údaj povinně uvádět, přičemž tato povinnost se vztahuje i na některé typy reklam, které tyto úvěry inzerují. Tato povinnost totiž vyplývá ze zákona o spotřebitelském úvěru a na její dodržování dohlíží Česká obchodní inspekce. Mají však banky a jiné finanční instituce povinnost uvádět RPSN u hypoték? Odpověď je celkem jasná. Nemají, ale mnohdy to dělají. Na rozdíl od „výhodných“ půjček na cokoliv totiž u hypoték RPSN tolik nebije do očí. Ovšem i rozdíl v desetině procenta může představovat mnohatisícový rozdíl.

Tato část článku je dotčena změnou právní úpravy. Poskytovatelé hypotečních úvěrů mají totiž nově povinnost uvádět RPSN.

email

Nedaří se vám proniknout do světa hypoték? Nechte si hypotéku vybrat od odborníků - klikněte ZDE!

Našli jste v článku nové či zajímavé informace? Podělte se o ně s vašimi přáteli na Facebooku a dalších sociálních sítích.