Fixace úrokové sazby hypotéky – vše, co o ní potřebujete vědět

V čem spočívá fixace úrokové sazby hypotéky? Které argumenty by vás měli přesvědčit ke sjednání fixace a které by vás naopak měli odradit? Jaká je ideální doba fixace hypotéky? Na to všechno se v tomto článku zaměříme.

Takzvanou fixaci odchylky úrokové sazby hypotečního úvěru si klient s bankou sjednává během uzavírání smlouvy o hypotečním úvěru. V řadě případů však klient neví, jestli je pro něj fixace vůbec výhodná, popřípadě na jak dlouho by si měl nechat hypotéku zafixovat. Abyste se do podobné situace nedostali, připravili jsme si pro vás několik základních, zato užitečných, rad.

Klady zafixovaných hypoték

Začněme optimisticky, tedy s klady. Fixace úrokové sazby hypotéky přinese do vašeho splácení klid, jistotu a stabilitu. Během období fixace vám totiž banka garantuje stále stejnou úrokovou sazbu hypotéky a tedy i stále stejnou výši měsíční splátky. V rámci období fixace tedy nehrozí, že by vám výkyvy splátek narušily rodinné finance. Výhody fixace se rovněž projeví v situaci, kdy úrokové sazby hypoték rostou. V takovém případě se může klient až do konce fixace těšit z úrokové sazby, která je nižší než tržní.

Zápory fixace hypotéky

Svět však není ideální, a tak s sebou fixace úrokové sazby nese zákonitě i řádu nevýhod. Pokud například dojde k poklesu úrokových sazeb, klient se zafixovanou hypotékou to nijak nepozná. Platí zkrátka pořád stejně. Další nevýhodou je fakt, že při sjednávání fixace klient dostane hypotéku s vyšší úrokovou sazbou, než kdyby se sazba mohla volně pohybovat, což je případ tzv. variabilní hypotéky. Fixace přináší nepříjemnosti i při pokusech refinancovat hypotéku, popřípadě část z ní předčasně splatit. Obojí je sice možné i v průběhu fixace, nicméně ani jedno se nedoporučuje, neboť banky toto chování „odměňují“ sankčními poplatky. Kvůli nim je obojí, refinancování i mimořádná splátka, během fixace krajně nevýhodné. Téměř vždy se tak vyplatí počkat na konec fixačního období.

Fixace – kolik let je optimálních?

Jestliže jste pro sebe shledali zafixování úrokových sazeb výhodným, patrně by vás zajímalo, na jak dlouho se doporučuje hypotéku zafixovat. Úplně nejčastěji se fixace sjednávají na dobu 3 nebo 5 let. Nic však nebrání dohodě kratšího, popřípadě delšího období. Při sjednávání délky fixace je nutné predikovat budoucí vývoj úrokových sazeb. Současné nízké sazby tak mluví spíše pro delší fixační období. Úplně vyloučit se však nedá ani pokles úrokových sazeb, který by naopak mluvil pro kratší fixace.